Ispravak Obrasca JOPPD

Kao i u drugim područjima poslovanja, i kod popunjavanja Obrasca JOPPD moguće je da se dogode pogreške. Pogreške koje su takve prirode da onemogućuju da JOPPD prođe kontrole Porezne uprave, ne može ni biti zaprimljen u Poreznoj upravi, te ga je potrebno ispraviti u trenutku ispostavljanja kako bi obrazac mogao uopće biti zaprimljen od strane Porezne uprave i to kao izvorni obrazac, te se takve korekcije ne smatraju ispravkom JOPPD.

No, u slučaju kada se, nakon što je izvorni Obrazac JOPPD-a uredno zaprimljen u Poreznoj upravi, ustanovi da su neki od podataka na predanom obrascu pogrešni, potrebno je napraviti ispravak izvornog obrasca. U nekim slučajevima će, osim ispravka, biti potrebno napraviti i dopunu izvornog Obrasca JOPPD, a moguće i novi izvorni obrazac. Ispravak JOPPD, a najčešće i dopunu te novi izvorni obrazac, biti će potrebno napraviti i u slučaju naknadno priznate ozljede na radu, što je jedan od češćih razloga za ispravak JOPPD-a.

Izvorni JOPPD može se predati samo jednom, dok se ispravak i/ili dopuna može predati jednom dnevno, odnosno moguće je predati i više ispravaka ili dopuna za jedan izvorni obrazac. Za ispravak obrasca JOPPD pod vrstu izvješća potrebno je unijeti oznaku 2, a za dopunu oznaku 3.

Kako se radi ispravak JOPPD-a?
Kod ispravka obrasca, početno je važno napomenuti da se u obrascu kojim se obavlja ispravak unose samo oni redni brojevi i podaci za osobe kod kojih se radi promjena nekih od podataka, dok se podaci o drugim osobama navedenim u izvornom obrascu kod kojih su podaci u tom obrascu točno iskazani, ne ponavljaju u ispravku JOPPD-a. Dakle, u ispravku obrasca se iskazuju samo oni redci kod kojih se mijenjaju podaci, i to upravo oni brojevi kako su iskazani na izvornom obrascu.

Način ispravka JOPPD-a ovisi o tome koji se podaci mijenjaju. Ako se ne mijenjaju podaci pod 1. do 10.2., odnosno mijenjaju se samo financijski podaci, ispravak se radi na način da se upisuju svi podaci od 1. do 10.2. s izvornog obrasca, a stupci 11. do 17. popunjavaju se sa svim (točnim) podacima koji su i trebali biti upisani na izvornom obrascu.

U Obrascu JOPPD kojim se radi ispravak (vrsta izvješća 2) nekog već predanog izvornog obrasca, iskazuju se samo oni stjecatelji kod kojih se mijenjaju podaci, i to upravo oni redni brojevi kako su iskazani na izvornom obrascu.

No, u slučaju da se mijenja neki od podataka iskazanih pod 1. do 10.2. na izvornom obrascu, ispravak se radi u dva koraka. Odnosno, prvo je potrebno „pobrisati“ redak na način da se podaci pod 10. i 10.0. te od 11. do 17. popune s nulama (0 ili 0,00), a zatim se radi dopuna izvornog obrasca s (vrsta izvješća 3), u kojem se iskazuju svi (točni) podaci koji su i trebali biti iskazani na izvornom obrascu. Na isti način se postupa i u slučaju da je za nekog stjecatelja na izvornom obrascu bio unesen pogrešan OIB.

Ispravak JOPPD-a vrste izvješća 4
Obrazac JOPPD s oznakom vrste izvješća 4 podnosi se kada se iskazuju podaci pod IX. i X. samo na str. A, odnosno za iskazivanje novčane naknade zbog nezapošljavanja osoba s invaliditetom (X.) i iznosa neoporezivih primitaka nerezidenata koje isplaćuju neprofitne organizacije (IX.). Za ispravak te vrste izvješća nije propisana posebna oznaka, nego se za ispravak također podnosi JOPPD s oznakom vrste izvješća 4. Odnosno, ispravak se radi na način da se u obrazac kojim se radi ispravak unesu svi isti podaci sa str. A već predanog obrasca, a pod IX. i/ili X. unesu točni odnosno izmijenjeni podaci.

DETALJNIJE O TEMI:

FIP br. 1/15, I. Đurica, str. 212

FIP br. 5/15, K. Cipek, D. Oplaić str. 129

Natrag